Yapay Zeka ve Endüstri 4.0’ın Birbiri Üzerindeki Etkileri

yapay zeka ve endüstri

Yapay Zeka ve Endüstri 4.0’ın Birbiri Üzerindeki Etkileri

İnsanlara ürkütücü gelen “istikbal robotların elinde olacak” felsefesi, her ne kadar üzerinde çalışılsa da, üretim-sanayi amacıyla rafa kalkmış durumda. Üretim endüstrisi yüksek bir süratle beraber tetkik üzerine milyonlar harcamaktadır. Devir Yapay Zeka ve Endüstri devridir. “Zeki robotlar” ile beraber daha verimli bir hayata sahip olma devridir. Gelecekte yararlı olacağı belirtilen bugünkü ‘TOP’ hususlar; Yapay Zeka ve Endüstri 4.0, IoT (Nesnelerin İnterneti) gibi hususların hepsi algoritmalar ile beraber oluşturulmaktadır.

Üretimde Yapay Zeka

Biliyoruz ki, her bilim dalı  kendi ortamında alt dallarına ayrılır ve en önemlisi, tüm bilimler birbiri ile ilişkilidir. Bu sebeple ki örnek olarak fiziğin yapay zeka üstünde, yapay zekanın da başka bilim dalları üstünde tesiri kaçınılmaz olmuştur.

Fabrika Planında Yapay Zeka ve Endüstri 4.0

Endüstri 4.0’ın en enteresan tarafı, fabrika ortamındaki makinelerin birbirine bilgi verebiliyor olması. Zeki makineler, ürünlerin kim doğrultusunda ve ne zaman üretildiğini bildirme yetisine sahip. Fabrikanın karanlıkta bile çalışabiliyor olması vb durumların hepsi, her ne kadar üzerine basılarak söylenmese de, bir başka isimle “Yapay Zeka ile donatılmış fabrika”dır.

Lojistikte Yapay Zeka

Endüstri 4.0’ın bir başka kolu ise, lojistiktir. Burada tekrar Yapay Zeka’nın tesirini görüyoruz. Makine öğrenimi neticesinde elde edilen bulgular tarafında yazılan algoritmalar ile ürün taşıyan arabanın nerede olduğunu, hangi süratle gittiğini öğrenmek mümkündür. Ayrıca lojistiğin daha verimli duruma getirilmesini sağlama olanağı vardır.

Lojistik

Internet of Things (Nesnelerin İnterneti) elektriksel cihazların, yapıların birbiri ile etkileşim sistemi ortamında olmasıdır. Yazılım, duyarga ve ağ bağlanabilirliği özellikleri ile beraber  objelerin birbirinden bilgi almasını ve bilgi değiş tokuşu yapmasını sağlamaktadır. Nesnelerin interneti (IoT)  şebeke altyapılarının zarar görmesi halinde denetim edilmesini ve bilgisayara ikaz göndermesini de mümkün kılabilecek beceriye sahiptir.

Sistemlerin birbirlerine bağlanma verimliliği ve Makine ve Makine (M2M) arası gerçekleşen etkileşimler artırılır.

Nesnelerin interneti ( IoT), sanayi 4.0’a özgü bir husus değildir. IoT sarf edilen başka kategorilerden bunlara örnek verecek olursak; ev otomasyonu (zeki ev projesi), otomatik açılan ışıklar, otomatik olarak ısınan termos, zeki şehirler, zeki ulaşım, robot süpürge makineleri, uzaktan izlenen ve denetim edilebilen fırın ve dondurucu gibi aklınıza gelebilecek her türlü projede kullanılmaktadır.

Gelişmiş Firmalar Paralarını Araştırmalara Harcıyor

Bugün de, ileride de, yapay zekanın büyük bir ciddiyete sahip olacağını fark eden firmalar, yapay zeka tetkiklerine milyonlarını harcamaktadır. Örnek vermek gerekirse, Türkiye’de tespit edilen bir firma, Facebook Messenger ile bir ürün istediğimizde, söylediğimizi anlayan ve ona göre yanıt veren bir bot geliştirdi. Bot hem ne talep ettiğimizi hem de nerede bulunduğumuz verisini bizden alarak ürünü bize gönderiyor. Şimdilik kullanıma geçmeyen bu proje bir ‘sigorta’ firması bünyesinde üretildi.

Google, Facebook, IBM, Microsoft vb. firmaların 2017’nin ilk çeyreğinde satın aldıkları yapay zeka girişimlerini ve aldıktan sonra hızla geliştirdiklerini görünce bu işin ne kadar ciddiyetle yapıldığını görebiliyoruz. Bize de şimdilik onların ürünlerini kullanarak, ürün çıkartmak kalıyor. Umuyoruz ki bu da değişecek. Ancak şu anda yarış süratlenmiş ve rekabet kızışmış durumda.

Bu yazıyı paylaş