Ultra Geniş Bant Teknolojisi

ultra-genis-bant

Ultra Geniş Bant Teknolojisi

UWB olarak da bilinen Ultra Geniş Bant Teknolojisi, özellikle evdeki bilgisayarlar ve cep telefonlarındaki kablosuz teknolojilerin getirmiş olduğu mobil yaşam tarzının sağladığı faydaların diğer tüm tüketici cihazlarında da sağlanması amacıyla geliştirilmiştir.

Ultra Geniş Bant Teknolojisi Nedir?

Son zamanlarda araştırmacılar tarafından çok ilgi görmeye başlayan Ultra Geniş Bant Teknolojisi, alım ve iletimde çok kısa süreli darbeler kullanılmaktadır. Düşük güç spektral yoğunluğu özelliği olan UWB diğer haberleşme sistemleri için ayrılmış olan frekansların spektrumlarını diğer sistemlerle en düşük seviyede karışma ya da hiç karışma olmadan kullanılabilmektedir. 

ultra-genis-bant

Kablosuz bağlantıların rahatlığından memnun kalan tüketiciler, video kayıt ile depolama aygıtlarında; gerçek zamanlı video – ses yayınlarında kablosuz teknoloji talep etmektedirler.

Teknolojik aletlerle donatılan evlerde kullanılan dijital ses ve video akışı benzeri birçok teknoloji, iletişim kurulması amacıyla yüksek bant genişliği bağlantılarına ihtiyaç duyulur. Evlerde kullanılan cihazların sayısı göz önüne alınırsa bu cihazlar arasında kablosuz bağlantılar için bant genişliği talebi de büyük olmaktadır.

Ultra Geniş Bant Teknolojisi ile veriyi iletebilmek için son derece geniş olan bir RF bandı kullanılmaktadır. Bunu yaparken de UWB, geleneksel teknolojiler ile kıyaslandığında belirlenen sürelerde daha fazla veri iletmektedir. 

Düşük güç gereksiniminden dolayı Ultra Geniş Bant Teknolojisi ile etkin maliyetli olan CMOS uygulamalarını geliştirmek mümkün hale gelmektedir. Düşük menzil, düşük maliyet, düşük güç ve çok yüksek veri hızı özelliği sunan UWB, yüksek hızda WPAN pazarına hitap etmektedir. 

Spektrumun yeniden kullanılmasına izin veren bu teknoloji, yakındaki cihazların diğer odalardaki başka cihaz grubuyla aynı kanalda iletişim kurulmasını sağlar. Ultra Geniş Bant Teknolojisi tabanlı olan WPAN ’lar, yakında bulunan kümelerle parazit oluşturmadan aynı kanalın kullanılabilecek kadar kısa bir mesafeye sahiptir. 

Ultra Geniş Bant Teknolojisinin Amacı Nedir?

Günümüzde teknolojik olan dijital ev ortamlarında farklı dijital uygulamalar destekleniyor. Böylece çok sayıda tüketici elektroniği cihazları sayesinde oluşturmaktadır. Genel olarak farklı işlevler için kullanılan bu cihazlar, yüksek verim sağlayan bir teknolojiyi gerektirmektedir. Bu noktada Ultra Geniş Bant Teknolojisi devreye girerek kablosuz teknolojide yüksek verimlilik sağlamaktadır. 

Yeni nesil birleştirilen cihazlar için gerekli olan iş hacmini Ultra Geniş Bant Teknolojisi sağlayabiliyor. Ayrıca düşük maliyet ve düşük güçlü WPAN ’lar sağlaması nedeniyle de geniş bir teknolojik çözüm sunmakta.

Bu yazıyı paylaş