Robot ile Üretim, Endüstri 4.0 ve İstihdam

robotlar ve istihdam

Robot ile Üretim, Endüstri 4.0 ve İstihdam

Robotların üretim sektörüne girmesi ile artık insanların istihdam edilmesinin zorlaşacağı söylense de; bu robotların yazılımını güncelleme ve teknik destek gibi konularda uzman kişilere ihtiyaç duyulmuştur. Bu durum sonucunda da bu yönde bir istihdam gerçekleştirilmiştir. Yani robot üretimi ve gelişen teknoloji, insanlar için bir istihdam kapısını kapatırken başka bir istihdam kapısını açmıştır.

Robot kelimesi yalnızca teknolojide ve sanayi alanında değil günlük yaşam içerisinde de sık kullanılan bir kelimedir. Örneğin, mutfak robotu, robot oyuncaklar gibi günlük terimler vardır. Robot kelimesi ilk kez bir tiyatro oyununda, “hizmet eden” anlamında kullanılmıştır. 1920 yılında Karel Capek’in yazdığı tiyatro oyununda “robota” olarak kullanılmış ve günümüzde kullandığımız robot kelimesinin türemesine vesile olmuştur.

Üretimde Robotlar

Robotları kısaca tarif etmek gerekirse şöyle diyebiliriz: Rutine ve monotona giren davranışlar ile hareketleri devralan elektronik makinelerdir.

Üretim sektörü, robotları oldukça sahiplendi. Normal insan gücünden daha fazla verim alınan robotlar, Endüstri 4.0 devrimi ile sınıf atladı. Işığa, motivasyona ve ekstra güce ihtiyaç duymadan her ortamda, her zeminde programlanan görevleri yerine getirebiliyorlar. Duyguları olmayan robotlar sadece kendilerine verilen görevi yerine getirmekle mükelleftir. Bu nedenle üretim sektörünün vazgeçilmezleri oldular. Her ne kadar teknoloji haberlerinde veya ekonomi köşelerinde robotların devreye girmesi ile insanların istihdam edilmesinin zorlaşacağı söylense de; gördüğümüz üzere robotların yazılımını güncelleme, teknik destek gibi konularda uzman kişilerin istihdamı gerçekleşmiştir. Yani gelişen teknoloji bir istihdam kapısını kapatırken başka bir istihdam kapısını açmıştır. Hal böyle olunca eğitimin de yönü değişmiştir. Eskiden inşaat ve ziraat mühendislikleri rağbet görürken şimdilerde teknoloji mühendisliği, elektronik mühendisliği, yazılım uzmanlığı gibi meslekler gündem olmuştur.

Endüstri 4.0 Devrimi yalnızca üretim sektörünü değil, gündelik yaşamı da ziyadesi ile etkilemeye devam etmektedir. Üç boyutlu yazıcılar, giyilebilir teknolojik ürünler, dronelar, nesnelerin interneti derken hayatın her anına nüfuz ettiğini görmemiz mümkündür.

Bununla birlikte geleneksel şirket kuralları da yıkılmış yerine yepyeni devrimsel şirket kuralları gelmiştir. Örneğin, insan gücüne ihtiyacı azalan sektörlerin insan beynine olan ihtiyacı artmıştır. İnovasyon ve teknolojik gelişmeler ile insan gücünden faydalanmak yerine robotik sistemlerden faydalanmak gibi durumları getirmiştir. Bununla birlikte iyi bir ekip olmadan robotik sistemleri yürütmek bir hayli zordur.

Akıllı Fakbikalarda Robot Etkileri

Endüstri 4.0 Devrimi ile birlikte akıllı fabrikalar kuruldu. Akıllı fabrikaların içerisinde karanlıkta üretim yapabilen, üretimi en üst seviyeye çıkaran ve hatta her türlü imkândan tasarruf edebilen sistemler geliştirildi. Bununla birlikte insandan kaynaklı hatalar sıfıra indirildi.

Mesela, sürekli kalite kontrol yapan bir işçinin bir süre sonra aynı işle uğraşması ve yorulması ile hataları gözden kaçırmaya başlamış olması en güzel örnektir.

Nitekim Endüstri 4.0 devriminin bize sunduğu imkânlarda böyle bir şey söz konusu dahi olamaz. Çünkü kurulan akıllı fabrikalar içerisinde robotik sistemler veya teknolojik üretim bantları sadece kendilerine verilen görevi yerine getirerek bu ve buna benzer olumsuzlukları ortadan kaldırırlar.

Endüstri 4.0 ile Fabrikalarda İşçi Maliyetinden Tasarruf Ediliyor

İstihdam konusunda beden gücün es geçerek ekip ruhuna ve beyin gücüne yoğunlaşan Endüstri 4.0 fabrikaların işçi maliyetinden tasarruf etmesini de sağlamaktadır. Onlarca işçi ile yapılan üretimler artık tek bir makine ile yapılabilmektedir. Bu noktada üreticilerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta, iş gücünden tasarruf ederken, teknolojik gelişmeleri takipsiz bırakmamaktır.

Teknoloji akşam başka, sabah başka gelişmeler ile hayatımızı etkilemeye devam ediyor. Üstelik gündelik yaşamımızdan tutun da, iş dünyasına varıncaya kadar her alanda hayatımıza yön veriyor.

 

İlginizi çekebilecek bir diğer konumuz: Kolaboratif Robot

Bu yazıyı paylaş