Nesnelerin Internetinde Ne Gibi Yenilikler Var?

Nesnelerin Internetinde Ne Gibi Yenilikler Var?

Nesnelerin İnternet‘inin (IoT) benimsenmesi beklenenden daha yavaş ilerlemekte. Ancak yarı iletken üreten şirketler yeni teknolojiler ve iş modelleri yoluyla büyümeye hız vermeye yardımcı olabilirler.

Tarihin büyük fütüristlerinden biri olan Niccolò Machiavelli, “Yeni bir nesneler düzenini ortaya çıkarma konusunda öncü olmaktan ve bunu ele almaktan daha zor, yönetmekten daha tehlikeli ve başarısı bu kadar belirsiz olan başka bir şey yoktur” diye yazarken Nesnelerin Internetini (IoT)  öngörmüş olabilir. IoT’nin karışık toplam talep, tutarlı standartların eksikliği ve diğer zorluklarla uğraşan ilk yaratıcıları, yollarının zorlu olduğunu kabul ederlerdi. Fakat onlardan önceki diğer vizyonerler gibi, yeni bir düzen kurmada ısrar ettiler, çünkü gelecek vaadettiğini gördüler.

Hem tüketiciler hem de medya, piyasaya çıkmış olan IoT yeniliklerine kendilerini kaptırmış durumdalar. Bu “akıllı” cihazlar, Internet üzerinden kablosuz olarak diğer cihazlarla veya bulutla sorunsuz bir şekilde iletişim kuran, dünyayı daha güvenli, daha üretken ve daha sağlıklı hale getiren veriler sunan sensörlere sahip. Sadece birkaç yıl içinde, sıcaklığı otomatik olarak ayarlanan termostatlar ve atölye denetçilerine makine durumunu bildiren üretim hattı sensörleri dahil olmak üzere bazı IoT cihazları standart haline geldi. Şimdi yenilikçiler, insansız arabalar, drone teslimat hizmetleri ve diğer gelişmiş uygulamalar için daha sofistike IoT teknolojileri ortaya çıkarmak istiyorlar.

Nesnelerin İnternetinin Potansiyeli

Bazı analistler, Nesnelerin İnternetinin potansiyeli hakkında heyecanlı olsalar da, bazıları abartılmış olduğunu savundu. Kapsamlı araştırmalarımızın yanı sıra IoT uygulama geliştiricileri ve müşterileri ile yaptığımız doğrudan çalışmalardan yola çıkarak daha dengeli bir bakış açısına sahibiz. İyimserler gibi, biz de “Nesnelerin İnterneti”nin toplumda önemli ve muhtemelen devrimci bir etkiye sahip olabileceğine inanıyoruz. Fakat aynı zamanda, bu yararları elde etmek için gereken hazırlık süresinin yanı sıra, nesnelerin interneti uygulamalarının yaygın şekilde benimsenmesinin, beklenenden daha uzun sürebileceğini düşünüyoruz. Uygulamaların kavranması sanayi sektöründe oldukça yavaş olabilir. Çünkü şirketler sıklıkla uzun sermaye döngüleri, örgütsel atalet ve nesnelerin interneti çözümleri geliştirip uygulayabilen yetenekli personel eksikliği gibi konular nedeniyle zorluklar yaşamaktalar.

Yeni gelir kaynakları arayan yarı iletken üreticisi şirketler için, nesnelerin internetini benimseme oranı önemli bir endişedir. Bu yazıda iyimserlik konusuna bakarken daha ılımlı beklentilerin nedenlerini de irdeleyeceğiz. Ayrıca, büyümeyi hızlandırabilecek yeni teknolojileri ve yarı iletken üreticisi şirketlerin IoT’nin sunduklarının cazibesini arttırmak için geliştirebilecekleri ürün geliştirme stratejilerini inceleyeceğiz.

Yazı dizisini takip etmenizi öneriyoruz…

Bu yazıyı paylaş