Nesnelerin İnterneti (IoT) ve 5G Teknolojisi Uyumu Nasıl Olacak?

nesnelerin-interneti-5g

Nesnelerin İnterneti (IoT) ve 5G Teknolojisi Uyumu Nasıl Olacak?

Günümüzde 4G teknolojisine yeni yeni alışmaya başlamışken 5G teknolojisi konuşulmaya ve geliştirilmeye başlandı. Fakat 5G teknolojisinin standartları tam oluşmadığı için en erken 2020’li yıllarda çıkması bekleniyor.

Standartları uygun hale getirmek için çalışan Gelecek Nesil Mobil Ağlar (Next Generation Mobile Networks – NGMN) Birliği dışında farklı ülkelerde de 5G teknolojileri için çalışmalar yapılmaktadır. Samsung firması Güney Kore’de düzenlenecek olan 2018 Kış Olimpiyatları için bu teknolojileri test edip kullanmak istiyor.

5G Teknolojisi ile Hayatımızda Neler Değişecek?

İnternete bağlandığımız cihazlardaki iletişim hızında oldukça büyük bir artış olacak. Uçtan uca bağlantılarda yaşanan gecikmelerin ve kopmaların önüne geçilecek. Bu teknolojinin gelişmesiyle Nesnelerin İnterneti için oldukça büyük yenilikler olacak. Akıllı şehirlerin iletişimi daha hızlı olacağı için anlık olarak geri bildirim alabileceğiz. Veriler hızlı gelip gittiği için analizlerin hızı artacaktır.

Günümüzde yeni gelişen oyun sektörü de bu durumdan oldukça memnun kalacak ve 5G teknolojisi ile daha da coşkulu adımlarla büyüyecektir. Çünkü mobil oynanan oyunlarda 4G teknolojisi çoğu zaman yetersiz kalmaktadır.

Türkiye’de 5G Teknolojisi Ne Zaman İyileşir?

Türkiye’de günümüzde fiber optik ağlar yeterli olmadığı için bu teknolojiyi yine geriden takip edeceğiz. Çünkü bu teknoloji cihaz başına 1Mbit/s internet altyapısı anlamına geliyor. Bu kadar yüksek hıza erişebilmek için ülke olarak yatırım yapmamız gerektiği aşikardır.

Bu yazıyı paylaş