Nesnelerin İnterneti IoT Hayatınızı Nasıl Kolaylaştırır?

Nesnelerin İnterneti IoT Hayatınızı Nasıl Kolaylaştırır?

Nesnelerin İnterneti IoT günümüzde akıllı cihazlar arasındaki iletişim ağını sağlamada başrol oynamaktadır. Evinizden çıkarken açık unuttuğunuz fırınınızı uzaktan cep telefonunuz ile kolaylıkla kapatmanıza, eve dönerken evinizin sıcaklığını önceden ayarlamanıza imkan veriyor.

Daha öncesinde ev hanımları veya tek yaşayan bir kişi, evinde kullandığı bir eşyayı açık unutup unutmadığı endişesine her daim kapılmıştır. Hatta bu durum dışarıdayken eve dönüp eşyaları yeniden kontrol etmeye kadar ilerlemiştir. İşte Nesnelerin İnterneti IoT ile akıllı ev kavramı doğmuş ve bu durum ortadan kalkmıştır. Evlere kurulan ve big dataya (büyük veriye) bağlı olarak evdeki tüm eşyalar bir aplikasyon ile birbirine bağlanmıştır.

Nesnelerin İnterneti IoT sayesinde akıllı telefonunuz ile evinizde bulunan tüm eşya ve nesneleri kontrol edebiliyorsunuz. Açık unuttuğunuz fırını nesneler arası internet bağı ile kolaylıkla cep telefonunuzdan kapatabilirsiniz. İşte bu iki nesne arasında sağlanan iletişim için Nesnelerin İnterneti IoT kavramı kullanılmıştır.

Big Data (Büyük Veri) Nedir? 

Big Data yani Türkçe karşılığı ile büyük veri, günlük hayatımızdaki tüm teknolojik cihazlarda kullanılan verilerin tek bir kaynakta toplanıp depolanmasıdır. Burada biriken veriler, günlük hayatta ihtiyaç duyulan dijital bilginin kullanımına olanak sağlanmaktadır.

Big Data ve Nesnelerin İnterneti IoT

Kullandığımız akıllı cihazların birbiriyle iletişime geçmesi, nesneler arası internet ağının kurulması ve kullanılması ile sağlanmaktadır. Bu internet bağının kurulumundaki en önemli güç ise verilen bir araya toplanmasını sağlayan büyük bir veri deposudur. Bilgilerin burada barındırılıp, ihtiyaç duyulan anda tüm cihazların erişimine kolaylıkla ulaştırılması ile akıllı bir teknolojik dünya kurulmuştur. Bu iki önemli kavramın varlığı ile dünya arasındaki iletişim daha kolay ve anlaşılır bir hal aldı. Hatta bu iletişim, cihazlar arasında bile yayılmıştır.

Daha öncesinde şirketler arası iş çalışmaları, taşınabilir aygıtlar ile yapılıyordu. A noktasından B noktasına giden aracın hızı hesaplanır gibi kişi de bu iki nokta arasında gidip geleceği mesafe ve saati hesaplayıp iş gücünü kolaylaştırmaya çalışıyordu. Ancak big data ve Nesnelerin İnterneti IoT sayesinde bu durum mesafe ölçmek yerine bir defada kaç kere iş gönderdiğinin hızını ölçmeye bırakmıştır. Nesneler arası iletişimin varlığı ile artık bu durum ortadan kalkmıştır.

Bu yazıyı paylaş