Endüstri 4.0’ın Gelişiminde Dijital Fabrikalar ve Dijital Üretim

dijital-uretim

Endüstri 4.0’ın Gelişiminde Dijital Fabrikalar ve Dijital Üretim

Endüstri 4.0 ile hayatın her anına dokunabildiğinizi daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. Endüstri 4.0 ile sanayinin, üretimin ve imalatın da seyri değişti. Bir üretim maddesini daha fazla üretmiş olmak daha verimli bir üretim yapmış olmak anlamına gelmiyor. Fazla üretim değil, dijital üretim / akıllı üretim önemli.

Eski tip patronlar ile yeni nesil patronlar arasındaki en önemli kırmızı çizgi de şüphesiz ki bu ayrımı yapabilmekten geçiyor. Çok üretmek değil, akıllı üretmek önemlidir. İşte Dördüncü Nesil Sanayi Devrimi dediğimiz Endüstri 4.0 bunun temelini oluşturdu ve hayata geçirdi. Akıllı üretim, akıllı fabrikalarda dijital üretim ile desteklenen üretimlerde mümkündür.

Akıllı Fabrika ve Dijital Üretim Nedir?

Akıllı fabrika, Endüstri 4.0’ın sağladığı bütün imkânlardan faydalanarak üretim yapan tesislere denir. Karanlık ortamlarda üretim yapabilen otonomlar yapay zekânın desteği ile nesnelerin interneti teknolojisinin desteği ile üretim yapılabilen ortamlara akıllı fabrika diyoruz.  Dijital üretim sayesinde üretimin her aşaması kontrol altında tutulabiliyor.

Şu an ülkemizde verilen yöneticilik kurslarının ortak temeli, fire oranını düşür, üretimin her aşamasını kontrol altında tut– ilkesi üzerine kuruludur. Yani 15-20 yıl önce oluşturulmuş ve kısa bir zamana göre güncellenmiş eğitimlerde dahi verimli üretimin temelinde fire oranının düşürülmesi ve süreçlerin kontrol edilmesi gösterilmiştir. İşte akıllı fabrikalarda kurulan dijital üretim tesisleri tam olarak bunu başarabilmektedir. Anlık raporlamalar sayesinde üretimin her aşaması kontrol altındadır.

Türkiye Endüstri 4.0’ın Neresinde Yer Alıyor?

Endüstri 4.0 tüm dünya gibi ülkemiz tarafından da kısa zamanda benimsenmiş ve gerekli alt yapıların oluşturulması için acil adımlar atılmıştır. Hem devlet politikası olarak hem şirket politikası olarak Endüstri 4.0 gerçeğini toplum olarak idrak edebildik. Peki, buna göre, Türkiye Endüstri 4.0’ın neresinde yer alıyor?

Endüstri 4.0 her geçen gün gelişen teknoloji ile kendi kendini yenilemeye ve geliştirmeye devam ediyor. Türkiye’de faaliyet gösteren ve Endüstri 4.0 alanında rüştünü ispatlamış firmalar var. Bu firmalar arasında doğru olanı seçip, üretimimize dokunmasını istediğimiz gerçekten başarılı markaları nasıl seçebiliriz.

Üretim tesisinizi, imalathanenizi, fabrikanızı Endüstri 4.0’ın kollarına bırakmak önemli ancak doğru marka ile yola çıkmak daha önemlidir.

Bu nedenle bazı kriterleri bünyesinde bulunduran markalardan Endüstri 4.0 desteği almanız, şirketinizin ve markanızın geleceği açısından son derece önemlidir.

Fabrikanıza Endüstri 4.0 çözümlerini entegre edecek olan firma alanında uzman, deneyimli ve tecrübeli olmalıdır. Personelleri de en az firma kadar alanında uzman olmalıdır. Yanlış uygulanacak çözümler verimlilik getirmek yerine verim kaybına neden olabilir.

Bu yazıyı paylaş