Endüstri 4.0 Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Endüstri 4.0 Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Endüstri 4.0 Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Endüstri 4.0 birçok kesim tarafından 4. Sanayi Devrimi olarak bilinir. Çağdaş ve modern otomasyon sistemleri ile veri alış verişlerini, üretim teknolojilerini içeren bir sanayi terimidir. Bu sanayi devrimi; içerisinde nesnelerin internetini, internetin hizmetlerini ve fiziksel-sanal sistemleri barındırır. Barındırmak ile birlikte elde ettiği her veriyi teknoloji imkânı ile raporlaştırarak, zamandan tasarruf eder ve verimliliği arttırmaya yardımcı olur.

Bu devrim, “akıllı fabrikalar” kavramının oluşmasında da en büyük rolü oynamıştır. Artık veriler raporlaştırılarak, otomatik bir şekilde analiz edilebiliyor ve verimli iş modellerinin geliştirilmesi sağlanabiliyor. Bu teknolojiyi daha iyi anlayabilmek için önceki sanayi devrimlerine de değinmek gerekir.

Endüstri 4.0 Öncesi ve Bugünkü İmkanlar

İlk sanayi devrimi su ve buhar gücü kullanılarak, mekanik üretim sistemlerinin geliştirilmesi ile başladı. 2. Endüstri Devrimi elektirik gücünün imkânları ile seri üretim yapılmasına olanak tanıdı. 3. Endüstri Devrimi dijital devrim olarak da isimlendirilir. Elektroniklerin kullanımı ile birlikte bilim ve teknolojinin gelişmesiyle üretimler daha otomatik hale geldi. 18. yüzyılda (1712 yılında) buhar makinesinin icadı ile ilk sanayi devrimi başladı. 19. yüzyılda telgraf ve telefonun icadı ile elektrik ve iş bölümüne dayalı seri üretim başladı. 1971 yılında ilk mikro bilgisayarın icat edilmesiyle üretim süreçlerinin otomasyon hikâyesi başladı.

21. yüz yılda otomatik makineler ve sanal ortamlar ile seri üretime, otomatik üretime ve diğer üretim modellerine Endüstri 4.0 gücü eklendi.

Bu yazıyı paylaş