Endüstri 4.0 Çözümleri Heyecan Yaratmaya Devam Ediyor

endustri4.0

Endüstri 4.0 Çözümleri Heyecan Yaratmaya Devam Ediyor

Sanayi devriminin yaşanmaya başladığı ilk günler kadar Endüstri 4.0 çözümleri de heyecan yaratmaya devam ediyor. Hayatın her anında karşımıza çıkan Endüstri 4.0 çözümlerini daha yakından inceleme fırsatı bulacağımız bu yazımızda, sağladığı kolaylıklara ve faydalara da değineceğiz.

Endüstri 4.0 kavramı; 4. Nesil Sanayi Devrimi ya da 4. Sanayi Devrimi olarak ilk kez 2011 yılı başlarında kullanılmaya başladı. Endüstri 4.0 daha teknolojik imkânlarla üretim yapılması ve yeni nesil yazılımlarla üretimin desteklenmesi gibi durumları içermektedir. Endüstri 4.0 Çözümleri derken cihazların ve makinelerin birbirleri ile iletişimde olduğu, veri alış verişi yapabildiği bir devrimden bahsediyoruz. Endüstri 4.0 Çözümleri ağ tabanlı olması sebebi ile her zaman her yerden ve her türlü cihazdan ulaşılabilir durumdadır.

Nesnelerin İnterneti Nedir?

Nesnelerin interneti, evimizdeki küçücük bir teknolojik aletten tutunda bir üretim tesisinde üretim yapan devasa büyüklükteki teknolojik alete varıncaya kadar dokunabilen bir teknoloji demektir. Nesnelerin internetine kısa bir tarif yapmak gerekirse, teknolojik cihazların ve aletlerin birbiri ile internet vasıtası ile iletişime geçmesi denilebilir. Internet of Things İngilizcesi, IoT ise kısa tabiridir. Güzel Türkçemize tercüme edildiğinde Nesnelerin İnterneti şeklinde tercüme edilebilir.

Nesnelerin İnterneti kavramı ilk kez 1991 yılında bir konferansta kullanılmıştır. Türkiye Bilişim Derneği 32. Ulusal Bilişim Kurultayı’nda Prof. Dr. Aydın Köksal, Nesnelerin İnterneti kavramını çok iyi bir tercüme ve tabir olarak kabul etmiş ancak nesneler interneti kavramının da tam olarak Türkçe’de karşılık geldiğini ifade etmiştir. Nesnelerin internete bağlanıp, birbirleri ile veri alıp göndermesi ve dahası iletişime geçebiliyor olması hayatın her alanında insanın işini kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda üretim dünyasının da işini bir hayli kolaylaştırmaktadır. Kolaylaştırmakla kalmayıp üretimde verimliliğin artması, fire oranının düşürülmesi ve daha birçok konuda fayda sağlamaktadır.

Endüstri 4.0 Çözümleri & Uygulama Alanları

Belki de Endüstri 4.0’dan daha fazla merak edilen şey, Endüstri 4.0 çözümleri, yani uygulama alanlarıdır. Hayatımızın her alanında Endüstri 4.0 çözümlerini uygulayabilir ve sağladığı kolaylıklardan faydalanabiliriz.

Akıllı Şehir Uygulamaları: Trafik, park etme, ışıklandırma, belediyelerin atık yönetimi gibi alanlarda uygulanmaktadır. Sabah trafiğe çıktığınızda akıllı telefonunuzun haritalar bölümünde size ön görülen trafik yoğunluğu ile ilgili aktarılan veriler tamamen bu alanda yapılan uygulamaların eseridir.

Akıllı Çevre Uygulamaları: Hava kirliliği, yağmur ve yağış durumu, baraj doluluk oranları, orman yangınları, kar, tipi, fırtına gibi birçok doğa olayı ile ilgili ön görülü verilerin toplanması için uygulanır.

Akıllı Ev Uygulamaları: Işık, güvenlik, aydınlatma, eğlence gibi konulardan evlerin sağladığı veya sağlayacağı hizmetlerin hem ev içinde hem de ev dışında uzaktan yönetilmesine imkân sağlar. Örneğin, uzaktan akıllı ev uygulamalarına bağlanarak ışıklarınızı açabilir veya kapatabilirsiniz.

Tedarik ve Kontrol Uygulamaları: İşletmelerin en çok para kazandıran veya kaybettiren bölümleri olarak depolar veya diğer ismi ile ambarlar görülür. Depodaki ürünün veya ham maddenin stok durumunu takip etmeye, son kullanma tarihi yaklaşan ürünler ile ilgili bilgi almaya ve hatta gerek görülmesi durumunda tekrar sipariş etmeye imkân tanıyan uygulamalardır. İşletmelerin veya üretim tesislerinin büyük ölçüde yükünü hafifleten uygulama türleridir.

Akıllı Hayvancılık Uygulamaları: Hayvanların bulunduğu ortamın ısı, ışık, ses ve zararlı gaz gibi parametrelerin takip edilmesi ve izlenmesine olanak tanıyan uygulamalardır.

Bu yazıyı paylaş