Bağlanabilirliğin Artması IoT’ye Yardımcı Olur

IoT - Nesnelerin İnternetine Yakından Bakış

Bağlanabilirliğin Artması IoT’ye Yardımcı Olur

İyimser olmak için nedenler… IoT’nin son yıllardaki büyümesine bakarsak iyimser düşüncelerin teşvik edilmesi için sebepleri vardır. Tüketiciler, bulutla iletişim kuran ortalama dört IoT cihazına sahip olduklarından her zamankinden daha bağlılar. Küresel olarak, her saniye tahmini olarak 127 yeni aygıt Internet’e bağlanıyor.

McKinsey Global Institute tarafından hazırlanan bir rapor, IoT’nin 2025 yılına kadar fabrikalar, şehirler, perakende ortamları ve insan vücudu gibi birçok farklı ortamda yıllık 3,9 ile 11,1 trilyon dolar arasında ekonomik bir etkiye sahip olabileceğini tahmin ediyor (Şekil 1).1

IoT Teknolojisinde İletişim

Nesnelerin interneti, bağlanabilirliği artıran altyapı iyileştirmelerinden yararlanmaktadır. Örneğin, bağlı aygıtlar arasındaki uzun menzilli iletişimi sağlayan, hem maliyetleri hem de güç tüketimi gereksinimlerini optimize eden düşük güçlü, geniş alan ağlarına (LPWAN) dünya nüfusunun yalnızca yüzde 20’si erişebilmektedir. Bununla birlikte, 2022’ye kadar, nüfusun tamamının LPWAN erişimine sahip olmasını bekliyoruz. Benzer şekilde, teknolojik ilerlemeler güç gereksinimlerini ve maliyetleri düşürmekte ve daha bütünleşik IoT çözümlerinin geliştirilmesini teşvik etmektedir.

Otonom sürüş için gerekli olan lazer temelli sensör paketleri olan lidar sensörleri göz önüne alalım. Bunların fiyatı son sekiz yılda 10 kattan fazla düştü ve önümüzdeki iki sene boyunca 65 kattan fazla düşmesi bekleniyor. Bu düşüş, lidarın artmış teknolojik sofistikeliği ile birleşince, 2035 yılına kadar tüm araç alımlarının yüzde 25’ini oluşturabilecek olan tam otonom otomobillerin geliştirilmesine katkıda bulunuyor.

Bu yazıyı paylaş